ویبره گوشی چیست ؟ طرز کار ویبره موبایل

ویبره گوشی چیست ؟ طرز کار ویبره موبایل

ویبره گوشی یکی از جالب ترین کارهایی بود که واسه گوشی ها انجام دادن . اون اوایل که گوشی اومده بود ، برای اولین بار ویبره گوشی رو تجربه کردم خیلی واسم عجیب بود ، صدای وحشتنا کی هم داشت یعنی با ویبره گوشی واقعا می تونستی از خواب بیدار بش ی . الانو نگاه نکنید ویبره گوشی سوسول شده ، اون موقع یه جور ی می لرزید تا نیم ساعت لقوه میگرفتی   جالب این بود که اسمش مثلا حالت بی صدا بود ، اما وقتی زنگ می خورد همسایه پشتی هم متوجه میشد .

 

تلفظ صحیح Vibration

این که همه میگن ویبره ویبره تلفظ ایرانیزه شدست ! نمی دونم این کلمه ویبره از کجا اومده ، احتمالا کلمه فرانسوی باشه اما مهم اینه که تلفظ ص حیح ویبره تو انگلیسی رو بدونید . تو زبون انگلیسی چیز ی به نام ویبره نداریم . اونا میگن Vibration  که تلفظ صحیحش میشه وایبریشن و فعلش هم که Vibrate  هست با تلفظ وایبریت . من میگم ویبره چون اینجور ی جا افتاده .

 ویبره گوشی چگونه کار می کند ؟

ویبره گوشی در واقع یه موتور DC  هست که ابعاد خیلی کوچیکی داره و داخل گوشی موبایل جاساز میشه . ابعاد موتور ویبره یه چیزی در حدود 4  میلی متر عرض و نهایتا 10 یا 15  میلی متر طول هستش . تمام این سر و صدایی که تو حالت ویبره می شنوید ، بخا طر چرخیدن همین موتور ویبره گوشی هست . اما چه چیز ی باعث میشه که گوشی شما موقع ویبره ، بلرزه ؟ سر این موتور ویبره ( روی شفت موتور ) ، یه قطعه قرار داره که از نظر وزن ، نامتقارن طراحی ُ شده . یه استوانه تو پ ر رو در نظر بگیرید که فقط 10 یا 50  درصدش وجود داره . اینجور ی همیشه یه طرف شفت وزن داره و یه طرفش وزن نداره . موقعی که موتور ویبره گوشی شروع به چرخیدن میکنه ، بخاطر وجود همین استوانه نامتقار ن ، شروع به لرزش می کنه و نهایتا گوشی در دست شما می لرزه .

 

 

عکس زیر نمای نزدیک موتور ویبره رو نشون میده .

 

 

عکس زیر اجزای داخلی موتور ویبره رو نشون میده

 

ببینید این خارجیا چه زمانی به اینجور چیزا فکر کردن و عملی کردن ! فقط 10  ساله که من گوشی های نوکیا رو یادمه . شاید بگید خب چه ربطی داشت ، ربطش رو در ادامه میگم تا ببینید ما چقدر از زندگی عقبیم !

 انواع ویبره گوشی

چند سال پیش که گوشی ها  شبیه چکش طراحی میشدن ، موتور ویبره از همین مدلای نامتقار ن بود که زمخت و بزر گ بودن اما از وقتی که گوشی ها باریک شدن ، موتور ویبره گوشی هم کوچیک تر شد . در واقع یه مدل دیگه از موتور ویبره گوشی تولید شد که دیگه اون قسمت نامتقار ن رو نداره . البته داره اما نه به اون شکلی که بالاتر دیدید .

طرز کار این موتور بر اساس میدان مغناطیسی و قطب های شمال و جنوب آهن ربا و مدار کوموتاتور هست . دو تا سیم پیچ داخل موتور هست که که از طریق مدار الکترونیکی ، میدان مغناطیسی تولید میکنن که با میدان مغناطیسی آهن ربا در ارتباطن . یه قسمتی تعبیه شده ( کوموتاتور ) که جهت میدا ن مغناطیسی رو تغيير ميده و باعث حرك شفت موتور میشه ، یه وزنه گریز از مر کز هم طراحی شده که موقع حرکت ش فت ، ویبره ایجاد کنه . به همین سادگی . البته طراحی اون مدار و سیم پیچ ها کار ساده ای نیست و محاسبه می خواد اما اساس کارش سادست . مدار داخلی ویبره گوشی های جدید رو می بینید .

 

به این موتور ویبره های ریز و گرد  ، ویبره سکه ای هم میگن . الان دیگه همه گوشی ها اینجور ی شدن . چون گوشی ها باریک شدن و نمیشه از اون ویبره چرخشی ها استفاده کرد . مثلا در شکل زیر موتور ویبره گلکسی اس بینید که اندازه یه سکه کوچولوئه و باریک طراحی شده . این همه قسمت مختلف که تو عکس بالا دیدید ، توی یه چیز به این کوچیکی جاساز کردن !

 

 

در شکل زیر می تونید نمای نزدیک ویبره گوشی از نوع سکه ای رو ببینید . اون دو تا سیم به ولتاژ DC وصل ميشه.

 

 

ضمنا می تونید داخل یکی از همین موتور ویبره ها رو ببینید :